OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Štandard plemena

Krajina pôvodu: Veľká Británia

Doba vzniku: 13. storočie

Pôvodné využitie: Zápasy s býkmi a medveďmi

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života: 9 - 11 rokov

Hmotnosť: Feny: 20 – 23 kg Psy: 23 – 25 kg

Výška : 36 – 45 cm

História

Pravdepodobnými predkami buldoga sú silné ázijské psy, ako je tibetská doga, asýrsky a babylonský vojnový pes a pes moloský. Tieto psy boli rímskymi vojakmi používaní k stráženiu vojenských táborov. Rozpadom rímskeho impéria sa však stopy po buldogoch na dlhé storočia strácajú.

Medzi 13. a 18. storočím boli v Anglicku veľmi obľúbené zápasy s býkmi, tzv. „bull-baiting“, ku ktorému boli tieto psy cvičené. Temperament tohto pradávneho buldoga sa však od dnešného podstatne líšil. V roku 1778 bolo poriadanie týchto zápasov vojvodov z Devonshiru zrušené. I naďalej však boli buldogy používané k zápasom s inými zvieratami, ako napr. s medveďmi, a i tieto sa tešili veľkej obľube. Na prelome 18. a 19. storočia, potom čo vymizli i tieto zápasy, nastalo postupné premieňanie tohto zúrivého bojovníka v rodinného psa. Ako samostatné plemeno bol buldog prvý krát predvedený na výstave v roku 1859 v Birminghame. V roku 1865 bol v Londýne prijatý prvý štandard tohto plemena.

Počas druhej svetovej vojny bola populácia buldogov veľmi znížená, a plemeno sa začalo opäť rozrastať až po jej ukončení.Plemeno sa rozšírilo i do Ameriky a ďalších krajín a neustále vzrastá jeho obľuba a zlepšuje sa tiež kvalita chovaných psov.

Typy

Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

Anglický buldog je široko stavaný, podsaditý pes, s veľkou, masívnou hlavou a krátkou obličajovou časťou. Oči sú guľaté a primerane veľké, ani zapadnuté, ani vypuklé a majú veľmi tmavú, až čiernu farbu. Uši sú nasadené vysoko a sú malé a tenké. Telo má buldog silné a kompaktné, hrudník je široký a hlboký, chrbát krátky, silný, v ramenách široký a k bedrám sa postupne zužuje. Chvost je nasadený nízko, je skôr krátky, u koreňa je silný a zužuje sa do CENSORED. Je nesený dolu a nikdy nie nad chrbtom. Štandard plemena si môžete prečítať tu Srsť a farba srsti Srsť je krátka, priľahlá a hladká, je tvrdá, ale nie drôtovitá. Sfarbenie srsti je jednotné alebo jednotné s tmavou maskou. Jednotné sfarbenie by malo byť svietivé a čisté, a je buď žíhané, t.j. červené s odtieňmi červenej, plavej hrdzavej a pod., bielej alebo strakatej, tj. kombinácia bielej s niektorou z vyššie uvedených farieb. Veľmi nežiaduce je čierne a čiernotrieslové sfarbenie srsti. Povaha Anglický buldog je spoľahlivý, oddaný a temperamentný pes, je tiež odvážny, svojím vzhľadom budí dojem sily a rozhodnosti, ale pritom je veľmi láskavý, kľudný a dobrosrdečný.

Spoločenská charakteristika

Buldog sa vie dokonale vžiť do rodinného prostredia a stáva sa súčasťou rodiny. Celú rodinu miluje a nedá na ňu dopustiť. Vycíti však, kedy sa o ňom hovorí nepriaznivo a pokiaľ sa mu stane krivda, dokáže byť veľmi sklamaný, dotknutý. Voči cudzím ľuďom sa spočiatku chová prezieravo a ľahostajne. K cudzím psom je veľkomyseľný, nevyvoláva bitky a malé psy, ktoré naňho štekajú prehliada. Pokiaľ je však napadnutý, veľmi razantne sa bráni. Voči ďalším zvieratám v domácnosti i vonku sa chová veľmi dobre a bezdôvodne ich nenapadá. Vzťah k deťom Buldog vyniká veľkou láskou k deťom. Rád sa s nimi hrá, a vie odhadnúť, ako sa má chovať k malému dieťaťu i k dieťaťu odrastenejšiemu. Nie je ho však možné pokladať za hračku pre dieťa. Detské hry môžu byť divoké, a pokiaľ sa pri nich rozdivočí i pes, môže dôjsť v zápalu hry, bez zlého úmyslu, k nejakej nepríjemnosti. Preto pri hrách malých detí s týmto psom by mal vždy dohliadať dospelý človek. Výchova Ako každý iný pes potrebuje i buldog trpezlivý a dôsledný výcvik. S výcvikom je dobré začať od šteňaťa, od chvíle, kedy si ho priveziete domov. Výcvik v neskoršom veku je síce možný, ale predpokladá veľkú trpezlivosť, pretože pes sa už bude učiť pomalšie. Dobré je prihlásiť sa so psom do kynologického klubu, kde sa pes naučí dobrému chovaniu, a vy sa naučíte mu porozumieť. Každý pes pri výchove reaguje na lásku, láskavosť a poučenie. Začnite teda čo najskôr s výcvikom poslušnosti, ktorý by mal byť nielen dôsledný, ale tiež veľmi trpezlivý, s láskavým a spravodlivým prístupom, a psa by mal tiež baviť.

Držanie

Buldog je pes, ktorý je vhodný i do menšieho bytu. Rozhodne sa nehodí do koterca. V byte mu pripravte miesto na suchom a teplom mieste, najlepšie v miestnosti, kde sa najviac zdržujete. K chovu tohto psa sa výborne hodí klietka. Naučte ho v klietke prebývať už od malička, a zaistíte tak bezpečie ako šteňaťu, tak i vášmu bytu. Klietka sa však pre psa nesmie stať väzením, ale bezpečným a útulným domčekom. Pracovné využitie Aj keď vyzerá buldog neohrabane a ťažkopádne, je veľmi temperamentný, pohyblivý a v chôdzi vytrvalý. Nie je síce veľký športovec, ale potrebuje pravidelné každodenné vychádzky a voľný pohyb. Pohyb Aj keď vyzerá buldog neohrabane a ťažkopádne, je veľmi temperamentní, pohyblivý a v chôdzi vytrvalý. Nie je síce veľký športovec, ale potrebuje pravidelné každodenné vychádzky a voľný pohyb. Starostlivosť Starostlivosti o srsť tohto psa sa stačí venovať päť minút denne. Hrebeň z prírodných vlákien alebo rukavice účinne odstránia odumretú a uvoľnenú srsť. Česaním tiež stimulujeme prirodzené premasťovanie srsti a dodávame jej lesk a zdravý vzhľad. Zvukovod psa udržujte v čistote a pazúriky krátke. Venujte tiež zvýšenú starostlivosť jeho vráskam na tvári. V záhyboch môžu byť nečistoty, a spôsobiť tak zápal. Preto psovi denne čistite tvár handričkou, namočenou v teplej vode. Okolie očí môžete otierať tampónom, navlhčeným bórovou vodou. Strážne využitie Ako strážca je buldog neoceniteľný. Dokáže veľmi tvrdohlavo brániť majetok, ktorý mu bol k stráženiu zverený. Už svojím vzhľadom a pohľadom si dokáže zaistiť rešpekt. Vhodné športy Toto plemeno nie je príliš vhodné na športové aktivity. Najčastejšie nemoci Kožné problémy; dysplazia panvového kĺbu; problémy s dýchaním.

Zvláštnosti plemena

Obtiažny a veľmi nákladný je u tohto plemena chov. Bohužiaľ dochádza k pomerne častým stratám feny i šteniat, pretože feny majú úzku panvu a šteňatá široké hlavičky. Do dvoch mesiacov veku sú šteňatá tiež veľmi chúlostivé, a v tomto veku dochádza často k ich uhynutiu. Pri pôrode by mal byť vždy prítomný odborník.

Príprava na výstavu

O tom, či budete v budúcnosti svojho psa vystavovať, či nie by ste mali byť rozhodnutý ešte predtým, než si ho zakúpite. Skúsený a seriózny chovateľ je schopný vybrať vám šteňa s dobrými výstavnými predpokladmi. Pokiaľ ste v tomto smere začiatočník, doporučujeme navštíviť niekoľko výstav bez psa, ako pozorovateľ. Sledujte pozorne, čo sa deje v kruhu a čerpajte skúsenosti. Na výstave je pes hodnotený v pohybe i v kľude. Je potrebné naučiť ho chôdzi a behu u nohy s vodidlom, pes musí byť vami výborne ovládateľný. Naučte ho tiež výstavnému postoju, začnite už od šteňaťa, vyžaduje to veľa trpezlivosti. Pes si tiež musí zvyknúť na dotyky cudzej osoby, lebo rozhodca kontroluje tiež stav chrupu. Nie len krásny vzhľad, ale tiež výborné chovanie je predpokladom pre dobré umiestnenie vášho psa na výstave. Pamätajte, že svojho psa musíte mať behom posudzovania stále pod kontrolou. Výživa šteňaťa V prvom roku života rastie šteňa najrýchlejšie, preto je výber vysoko kvalitného krmiva veľmi dôležitý. Šteňa buldoga by malo do ôsmich týždňov veku byť kŕmené trikrát denne, od ôsmich týždňov stačí kŕmenie dvakrát denne.

Kvalitné suché kompletné krmivo pre šteňatá by sa malo podávať do osemnástich mesiacov veku. Kŕmenie by malo byť vyvážené tak, aby nevyžadovalo ďalšie dodatky vitamínov, minerálov a bielkovín.

Výživa dospelého psa

Pre dospelého psa, teda od veku osemnástich mesiacov, vyberte také krmivo, ktoré najlepšie odpovedá jeho potrebám. Pohybovo aktívny pes môže mať iné požiadavky než pes, ktorý nemá pohybu príliš.

Výživa starého psa

Starším psom sa mení metabolizmus, pes viacej spí a menej sa pohybuje. Tieto zmeny by sa mali odraziť taktiež v zložení potravy. Pri prijímaní potravy pre aktívneho dospelého psa môže váš starnúci priateľ priberať na váhe. Vyberte preto krmivo vhodné pre psa pokročilého veku, a podávajte mu ho častejšie, v menších dávkach, ktoré sa lepšie trávia. Každému psovi vyhovuje niečo iné, preto starostlivo sledujte jeho zdravotný stav a prispôsobte mu i zloženie jeho stravy.

Dovetok pre budúcich majiteľov

Buldog nie je psom pre každého. Je veľmi nevhodný pre nervóznych a výbušných ľudí. Je veľmi citlivý a vyhovuje mu kľudný domov. Venujte mu preto veľa lásky a pochopenia, považujte hu za člena svojej rodiny. Tak vám bude oddaným priateľom, spoločníkom a ochrancom. Bude pre vás predstavovať pevný bod a istotu v dnešnom uponáhľanom, pretechnizovanom svete.

                           Už som ho mal dávno chovať       
Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok